یک متخصص دندانپزشکی کودکان گفت: بهترین زمان مشاوره برای درمان کودک پیش از تولد است در این زمان آموزش‌های مناسب در زمینه بهداشت و تغذیه ارائه می‌شود.

به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، پریسا عارف دبیر اجرایی هجدهمین کنگره دندانپزشکی کودکان هدف از برگزاری این کنگره را ارتقا سطح علمی و پژوهشی متخصصان این رشته عنوان کرد و اظهار کرد: در این کنگره نگاه ویژه‌ای به آخرین تحقیقات و دستاورد‌های بومی نیز شده است.

این متخصص دندانپزشکی کودکان، محور اصلی کنگره را دندانپزشکی کودکانمبتنی بر شواهد عنوان کرد و افزود: نیاز امروز دندانپزشکی، ارتباط موثر بین تحقیقات و کار‌های بالینی است. دندانپزشکی مبتنی بر شواهد استفاده آگاهانه از آخرین تحقیقات در دسترس، برای درمان کودکان است.

استادیار دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، گروه‌های هدف را جامعه متخصصان دندانپزشکی کودکان و سایر دندانپزشکان علاقمند و فعال در این حیطه عنوان کرد و ادامه داد: در این همایش به زمینه‌های دیگری، چون پیشگیری، ارتودنسی، صدمات دهان و دندان نیز پرداخته شده است.

شرح وظایف دندانپزشک کودکان

وی، وظایف دندانپزشک کودکان را برقراری سلامت دهان از بدو تولد تا دوران نوجوانی عنوان کرد و گفت: این وظایف شامل همه کودکان از جمله کودکان نیازمند به مراقبت خاص می‌شود و بهترین زمان مشاوره برای درمان کودک پیش از تولد است در این زمان آموزش‌های مناسب در زمینه بهداشت و تغذیه به کودک داده می‌شود.

دبیر اجرایی کنگره ادامه داد: اولین دیدار کودک با دندانپزشک پس از رویش اولین دندان و قبل از یک سالگی است و یک ارتباط مداوم و موثر بین دندانپزشک و کودک سبب پیشگیری از بسیاری از بیماری‌های دهان و دندان می‌شود چرا که در این ملاقات ها، دهان کودک معاینه می‌شود و دندانپزشک درباره چگونگی تمیز کردن دهان کودک به خصوص در دوره شیرخوارگی، توضیح می‌دهد.

عارف اظهار کرد: همچنین در مورد زمان شروع فلوراید، به کارگیری خمیر دندان و نوع آن، مصرف قطره آهن و سایر دغدغه‌های مادران در این زمینه توضیح داده می‌شود.

وی در پایان، امتیاز بازآموزی کنگره را ۲۰ امتیاز برای تمامی دندانپزشکان کودکان عنوان کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان