پیام رئیس انجمن
پیام رئیس کنگره
اطلاعات کنگره
پوستر
مقالات

گزارش کنگره هجدهم انجمن دندانپزشکی کودکان ایران- تهران 1398

با توجه به ایفاد امور علمی و اجرائی کنگره هجدهم از طرف انجمن دندانپزشکی کودکان ایران در سال 1397 به بخش دندانپزشکی کودکان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران و تصویب پذیرش برگزاری در جلسه آموزشی بخش، دکتر علی رشیدیان رئیس کنگره، دکتر پریسا عارف دبیر اجرائی کنگره و دکتر سارا توسلی دبیرعلمی کنگره تعیین گردیدند. از زمان برگزاری کنگره هفدهم در آذر ماه 1397 در کرمان با تبادل نظر با همکاران پیشکسوت و جوان و نیاز سنجی، برنامه ریزی کلی در رابطه با نحوه برگزاری، تم کنگره، نحوه انتخاب سخنرانان با حضور کمیته برگزاری آغاز گردید.

در طی جلسات متعدد در طی 3 ماه آتی بعد از کنگره هفدهم، تم کنگره به دلیل استفاده از تجارب اندوخته شده برپایه دانش روز و شواهد کلینیکی در روند درمان بیماران در حیطه دندانپزشکی کودکان و بهره گیری از مطلوب ترین روش های درمانی در جهت ارتقای سلامت بیماران ” دندانپزشکی کودکان مبتنی بر شواهد؛ مفاهیم نوین” در نظر گرفته شد و تاریخ برگزاری 1 تا 4 مرداد ماه 1398 در نظر گرفته شد و سایر همکاران کمیته برگزاری به شرح زیر منصوب گردیدند:

دکتر سارا زاهدی       مسئول کمیته ثبت نام                           

دکتر کتایون سالم        مسئول کمیته اطلاع رسانی و پوستر

دکتر سبا آقائی            مسئول کمیته سمعی بصری و پانل ها        

دکتر علی مهرداد         مسئول کمیته نمایشگاه

دکتر خلیلی                 مسئول کمیته کارگاه ها                           

دکتر سمانه بدخش         مسئول امور مالی

خانم ساحل برین            مسئول دبیرخانه                                    

آقای  بابک گلریز           مسئول سایت کنگره  

مشاورین عالی کنگره

دکتر ناهید عسکری زاده، دکتر غلامحسین رمضانی، دکتر علیرضا رحیمی فر و دکتر سهیلا احترامی     

از ابتدای اسفند ماه 1397 با طراحی لوگو و پوستر کنگره تیلیغات اولیه در سایت انجمن و فضای مجازی آغاز شد. زمان ارسال مقاله و پوستر نیز از 15 اسفندماه تا 15 اردیبهشت 1398 از طریق سایت انجمن تعیین گردید و از طریق کانال تلگرامی انحمن، تشکیل گروه واتساپ  مدیران بخش های دندانپزشکی کودکان تمام دانشکده های دندانپزشکی ایران، ارسال نامه به تمام دانشکده ها در سطح کشور و همینطور ارسال بنر و پوستر کنگره به دانشکده ها و ……. اطلاع رسانی صورت گرفت. جلسات کمیته برگزاری دو هفته یکبار برگزار گردید و براساس زمانبندی تعیین شده تا شروع کنگره فعالیت ها با دقت لازم پیگیری می گردید. کمیته دانشجوئی با همکاری دانشجویان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد و تعدادی از دانشکده های دیگر تهران شکل گرفت. زمانبندی ثبت نام نیز بصورت پلکانی با تعیین تعرفه تا زمان کنگره تعیین گردید و درگاه لازم در سایت طراحی گردید. جهت جلب بیشتر ثبت نام کنندگان با جامعه دندانپزشکی ایران، انجمن دندانپزشکان عمومی ایران، کلینیک های شاخص تهران و سایت های معتبر اطلاع رسانی دندانپزشکی، مکاتبات لازم انجام گرفت تا ثبت نام گروهی با تخفیف انجام گیرد. در عین از طریق دبیرخانه برنامه اولیه کنگره جهت اخذ حداکثر امتیاز به مرکز آموزش مداوم وزارت بهداشت و درمان ارسال گردید. لازم به ذکر است با توجه به محدودیت ها و الزامات و قوانین جدید نهایتا با مکاتبات و مراجعات مکرر، 20 امتیاز و تعداد 640 نفر ثبت نام موافقت گردید. همچنین با توجه به مشکلات موجود جهت به حداقل رساندن هزینه های کنگره سالن های 400، 90، 60 نفره و پری کلینیک دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران برای برگزاری کنگره در نظر گرفته شد و با همکاری و پیگیری ریاست محترم انجمن جناب آقای دکتر سراج  قرارداد منعقد گردید.

 با استقبال فراوان همکاران در رشته های مختلف دندانپزشکی و از دانشکده های مختلف کشور در ارسال مقاله یکی از سخت ترین مراحل در انتخاب سخنرانان در جلسه بررسی مقالات ارسالی با حضور سرکار خانم های دکتر ناهید عسکری زاده، دکتر کتایون سالم، دکتر فاطمه ملا اسداله، دکتر سعیده مختاری، دکتر غزاله بنی ابراهیمی و جناب آقای دکتر مجید مهران انجام گردید. با توجه به محدودیت زمانی و مکانی تعدادی از مقالات جهت ارائه و سایر موارد جهت ارائه بصورت پوستر انتخاب شدند. با توجه به کیفیت بالای مطالب ارسال شده عملا تعداد بسیار کمی از مقالات پذیرفته نشدند.

برنامه ریزی کلی کنگره به این شکل طراحی گردید که در روز اول کنگره برنامه علمی بازآموزی با گروه هدف دندانپزشکان عمومی و در روزهای دوم، سوم و چهارم با سخنرانی های متنوع تخصصی تر در سالن های مختلف اجرا شوند.لازم به ذکر است با سخنرانان مطرح در سایر رشته های تخصصی نظیر ترمیمی، پروتز، اندودانتیکس، ارتودانتیکس، رادیولوژی و پریودانتیکس هماهنگی هائی از قبل توسط دبیر علمی و اجرائی صورت گرفت و پانل هائی برای هرکدام از رشته ها و با توجه به نیاز های رشته تخصصی دندانپزشکی کودکان تعیین گردیدند که با استقبال فراوان همه شرکت کنندگان بخصوص متخصصین دندانپزشکی کودکان روبرو شدیم که مایه مباهات می باشد. یکی دیگر از نکات بارز و منحصر بفرد کنگره که با همت و پیگیری سرکار خانم دکتر کتایون سالم شکل گرفت ارائه پوستر ها بصورت اورال در سالن 60 نفره بود و عملا پوسترها بصورت چاپی و الکترونیکی ارائه نشدند. در نهایت 69 عنوان سخنرانی در 23 پانل و 74 عنوان پوستر در 5 پانل ارائه گردیدند.

با توجه به محدودیت محل جهت برگزاری نمایشگاه از چند ماه قبل با پیگیری جناب آقای دکتر مهرداد با شرکت های عرضه کننده محصولات دندانپزشکی ارتباط برقرار گردید و در کنگره اکسیدا 1398 با مراجعه حضوری رئیس و مسئول نمایشگاه کنگره به غرفه ها تبادل نظر با شرکت ها انجام شد. بدلیل مشکلات پیش آمده در تهیه و ارائه مواد و تجهیزات دندانپزشکی در سال اخیر متاسفانه شرکتی اسپانسر کنگره نشد ولی خوشبختانه تمام غرفه های موجود به فروش رفتند.    

همزمان با برگزاری کنگره، دو کارگاه CPR با همکاری مرکز آموزش بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران و کارگاه عملی روکش های SSC در پری کلینیک دانشکده با استقبال چشمگیر و با بازخورد بسیار عالی برگزار گردید.

در افتتاحیه کنگره با حضور جناب آقای دکتر تاجر نیا ریاست و اعضای محترم هیئت مدیره جامعه دندانپزشکی ایران  از پیشکسوتان انجمن دندانپزشکی کودکان جناب آقایان دکتر طالبی، دکتر وحید گلپایگانی، دکتر نخجوانی و دکتر افشار ضمن ارائه سوابق درخشان این بزرگواران، با تقدیم لوح  قدردانی در خور بعمل آمد.

در پایان یکی از پرشورترین پانل های کنگره، مسابقه دانشجوئی با حضور 8 گروه 2 نفره از دانشجویان دانشکده های سراسر ایران با همت و پیگیری جناب آقای دکتر باقریان برگزار گردید. این مسابقه با تجلیل و به نام اساتید پیشکسوت رشته دندانپزشکی کودکان ایران سرکار خانم ها دکتر ژاله محمودیان و دکتر مریم خوردی مود همراه بود.

در نهایت لازم به ذکر است علیرغم تمام فراز و فرودها و کمی و کاستی ها و شرایط دشوار موجود، با توجه به ارزیابی میدانی انجام شده و پرسشنامه، شرکت کنندگان رضایت مطلوبی از کنگره داشته و در عین حال حدودا 180 میلیون تومان پس از حسابرسی درآمد و مخارج در اختیار انجمن قرار گرفت.

                                   

با تشکر فراوان

دکتر علی رشیدیان

رئیس هجدهمین کنگره انجمن علمی دندانپزشکی کودکان ایران